• تعداد نام قيمت

   
  ناشر : ماركت كلوب
  نام گروه : گرافيك, هنر, نقاشي
  قیمت : 6800 تومان
  تعداد صفحات : 68
  نوع محصول : پروژه , پایان نامه , پایان‌نامه
  نوع فايل : word, ورد, آفیس, office, doc, [doc], .doc

  طرح تخفیف باهمیم

  جستجو در پروژه‌های سایت

  اگر به دنبال پروژه خاصی هستید، می توانید از جستجوگر زیر استفاده کنید.

  بررسی آرم و نشانه ها

  پایان نامه آرم و نشانه ها

  پیشگفتار
  مقدمه
  تاریخچه نشانه‌ها
  تعریف نشانه
  چند و چون یک نشانه
  الف ـ انواع نشانه‌ها
  ب ـ مشخصات فنی نشانه‌ها
  انواع نشانه از جنبة مفهومی
  گوناگونی نشانه‌ها
  سه شکل اصلی  ( مثلت، مربع، دایره )
  مثلث
  مربع
  دایره
  انواع نشانه‌ها
  تعریف پیکتوگرامها یا تصاویر ساده
  تعریف نشانه‌های نوشتاری ـ لوگوتایپ (Logo type)
  نکات اصولی و فنی در طراحی نشانه نوشته
  1 ـ ایجاد تعادل و توازن در نشانه نوشته
  2 ـ تعادل بین فضای مثبت و منفی ( سیاه وسفید )
  3 ـ اهمیت دادن به فرم فضاهای منفی ایجاد شده در داخل و بین حروف
  4 ـ استفاده از ضخامتهای مناسب برای حروف یک نشانه نوشته
  5 ـ توازن و هماهنگی بین اندازه حروف در طراحی نشانه نوشته
  6 ـ اهمیت ترکیب بندی در طراحی نشانه نوشته
  7 ـ خاص نمودن نشانه نوشته
  8 ـ ایجاد نظم و هماهنگی بین اجزاء نشانه نوشته
  9 ـ اهمیت نقطه در نشانه نوشته‌های فارسی
  10ـ استفاده از عناصر تصویری در طراحی نشانه نوشته
  11ـ استفاده از نسبتهای استاندارد در طراحی نشانه نوشته
  12 ـ زاویة دید
  تعریف نشانه‌های تصویری
  سابقه نشانه‌های تصویری
  نشانه‌های تصویری همچون زبان بصری
  فرم بندی نشانه‌ها با حروف الفبای انگلیسی
  حرف A
  حرف  B
  حرف C
  حرف D
  حرف E
  حرف F
  حرف G
  حرف H
  حرف I
  حرف K
  حرف L
  حرف M
  حرف N
  حرف O
  حرف P
  حرف Q
  حرف R
  حرف  S
  حرف T
  حرف U
  حرف V
  حرف W
  حرف X
  حرف Y
  حرف Z
  هزارویک رمز طراحی نشانه
  مراحل طراحی نشانه
  1ـ تحقیق
  2 ـ مخاطب کیست ؟
  3 ـ کجاوچگونه از نشانه استفاده خواهد شد ؟
  4 ـ میزان بودجة سفارش دهنده چقدر است ؟
  5 ـ آیا نشانه‌ای که طراحی کرده اید حداقل پنج تاده سال معتبر خواهد بود‌؟
  نکات بررسی در تصمیم گیری روی یک نشانه
  1 ـ مناسبت بامحتوای نشانه ‌
  2 ـ هماهنگی با رسانه‌ها
  3 ـ وجه تمایز
  4 ـ همگامی با زمان‌
  5 ـ ماندگاری در ذهن
  6 ـ قابلیت جلب اعتماد
  7 ـ بهره وری
  8 ـ شاخص منطقه‌ای
  9 ـ رنگ شاخص
  تکنیک‌های اجرای نشانه
  نشانه‌ها واحساسات
  رنگها ونشانه‌ها
  تغییر و اصلاح نشانه‌ها
  عوامل موفقیت نشانه
  نتیجه گیری

  فهرست منابع و مآخذ

  پیشگفتار :

  هنر یکی از زیباترین شیوه‌های بیان اندیشه و احساس بشری است، که در گذر زمان اقوام گوناگون، آداب و رسوم و فرهنگ خود را توانسته‌اند به مدد آن به اقوام و نسلهای بعد از خود منتقل کنند و این هنرمندان خلاق هستند که والاترین اندیشه‌های انسانی را در قالب آثار هنری برای نسل‌های بعد به یادگار گذاشته‌اند و همواره هنرمندان از ابزار و شیوه‌های گوناگون در این راستا بهره جسته‌اند و هر هنری که پا به عرصة وجود گذاشت به تدریج در خدمت این هدف تعالی بخش درآمد.

  تعریف هنر هر چه باشد، ‌تردیدی نیست  که هنر به عنوان  ابزار و وسیله‌ای  برای ارتباط انسانها با یکدیگر و ارتباط انسان با جهان هستی مورد استفاده جوامع واقع شده است.

  امروزه هنر پرچمدار عصیان علیه طبیعت و عینیت است. پرچمدار کشف خود انسان و شکفتن و شکوفایی دادن به همة استعدادهای ماورایی و حتی ماوراء عقلی و منطقی انسان است. هنر امروز برخلاف هنر دیروز،  ماندن در تفنن نیست، بلکه ساختن نوع  بالاتری از انسان واز بشر است و انسان خالق و هنرمند، انسانی که از همه چیز می‌برد، در حالیکه می‌آفریند و با آفرینش هنریش می‌سراید، می‌نوازد، می‌تراشد، خود را بیان می‌کند. اما قبل از همه اینها، این نکته غیر قابل انکار است که چهره‌های بدیع جهان و  عالم طبیعی که بوسیله  شکل‌ها و نقش‌ها و رنگها وعلائم مشخص می‌شود بوسیله هنر شناخته و ثبت می‌گردد و در نتیجه لحظات  گذران حیات جهانی از فنا و زوال مصون می‌ماند و در ضمن بهترین وسیله مطمئن راهی است که ما را به سوی معرفت خیر و خوبی هدایت می‌کند.

  طبیعت خود هنرمند بزرگی است. این سخن گوته شاعر آلمانی است که طبیعت را منبع بزرگ الهام هنرمندان می‌داند وحتی به آنها توصیه می‌کند که برای آنکه اثر هنری خود را با معیارها و ارزشهای زیبایی پایه ریزی کنید، باید ابتدا طبیعت را مطالعه نمائید، زیرا که طبیعت، تمام فرمولها وقواعد هنر را به هنرمند دیکته می‌کند ؛ و برای انسان، نخستین  جلوه‌های  زیبایی را معرفی می‌نماید.

  گرچه زیبایی در طبیعت مراحل ومدارج دارد که  برخی برای انسان ظاهر و آشکارند و برخی دیگر در زیر نقابی پنهان هستند.  انسان نیز به صورت موجودی حاضر در طبیعت، زیبایی خود را سریع تر معرفی می‌کند و چون نیکوترین و کاملترین مخلوق است، ‌چنانکه خالق یگانه          می‌فرماید : « فتبارک الله احسن الخالقین »، در طول تاریخ بشری، مورد توجه دانشمندان و متفکرین و هنرمندان بوده است. برخی با بوجود آوردن آثار هنری به تحسین انسان پرداخته، گاهی تا مرحله  افراط نیز پیش رفته‌اند.

  هنر یعنی مجرد شدن و تجرد را احساس کردن، یعنیآنروح مطلق ناخودآگاه در انسان به خودآگاهی رسیدن، یعنی خدا را شناختن.

  مقدمه

  معادلی که برای واژه گرافیک انتخاب شده است « ارتباط تصویری ) می‌باشد.

  گرافیک عبارت پیچیده وظریفی است که نمی توان  آنرا در چند کلمه  یا حتی چند جمله بیان نمود « واضح، زیبا، تصویر نما و مجسم » سازنده تعابری هستند که به لغت گرافیک اطلاق می‌شود. واژه گرافیک از واژه یونانی graphein گرفته شده که به معنای حک کردن و کشیدن  تصویر و نوشته است.

  در گذشته گرافیک بهآنقسمت از طراحی و نقاشی سیاه و سفید گفته می‌شد که به وسیله فن چاپ دستی و یا ماشینی تکثیر می‌شد. اما امروزه این واژه‌ها عمدتاً به تکنیکهای تکثیر و نسخه برداری و از جمله به بعضی از شیوه‌های چاپ که در کنار رسم نقاشی، مجسمه سازی، حکاکی برروی چوب و …، شاخه مستقلی از هنر را تشکیل می‌دهد، اطلاق می‌شود. در ارتباطات تصویری ( گرافیک ) شیوة انتقال و ارائة اطلاعات به صورت تصویری است. خطوط و منحنی‌ها، الگوها و شکلها همگی می‌توانند بیانگر مفهوم خاصی باشد که هر بیننده‌ای بتواند آن را درک کند.

  رشتة ارتباط تصویری از رشته‌های تازه‌ای است که با استفاده از امکانات و وسایل فنی جدید واز طریق ارائة تصویر ارتباطی را که از راه کلام و یا از طریق سایر هنرها امکان پذیر  نیست، برقرار می‌سازد.

  هنر ارتباطات تصویری ( گرافیک ) گسترة وسیعی از هنرهای تجسمی را در برمی گیرد وبا امکانات مختلف خود در زمینه‌های آموزشی، علمی، فرهنگی. ‌سیاسی، اقتصادی و خبری کاربرد دارد و از طریق مختلف مانند، طراحی پوستر، طراحی آرم ونشانه، صفحه آرایی، طراحی نوشته و خطاطی، طراحی متحرک، طراحی روی جلد مجله و بروشور، طراحی گرافیک شهری، طراحی اشیاء کاربردی، طراحی گرافیک علمی برای رشته‌های علوم، طراحی دکور و نمایشگاه، طراحی صحنه و غیره بصورت یک وسیلة ارتباطی مهم و حساس نقش اساسی خود را ایفا می‌نماید و علاوه بر نقش کاربردی می‌تواند باعث بالا بردن سطح دانش و فرهنگ و هنر جامعه نیز گردد. از این رو در مسیر خودکفایی فرهنگی، از وسایل مهم آموزش محسوب  میگردد.

  پیشرفتهای تکنولوژی که روز بهروز کامل تر می‌شود اهمیت تصویر را بیش از گذشته جلوه گر می‌سازد. امروزه تصویر بیش از کلام  حامل پیام وبیان معانی خاص است و مخاطبانآنهمة مردم هستند. بچه‌ها، مردم کوچه و بازار، آدمهای بی سواد، تحصیل کرده‌ها، همه و همه به نوعی با این هنر در ارتباط هستند. هنر ارتباطات تصویری از طریق امکانات متنوعی که در دنیا ایجاد گردیده وسعت فراوانی یافته است. به عبارت دیگر هنر ارتباطات تصویری از جمله هنرهایی است که با پیشرفت و توسعة تکنولوژی همگام و همراه است. از طریق این هنر  امر پیام رسانی وایجاد سلیقه هنری و انتقال مفاهیم بسیار مؤثر تر ومفید تر واقع می‌شود.

  ارتباط تصویری به علت نقش مؤثری که در  تبلیغات دارد و میتواند از کاهی کوهی بسازد، توجه کلیة تولید کنندگان  کالاهای مختلف را به خود جلب نموده است. ضرورت برنامه ریزی گرافیک زمانی روشن می‌شود که نگاهی به درو دیوار شهرها و برنامه‌های تلویزیونی و وسایل تبلیغاتی بیفکنیم و پوسترها  و پلاکاردهای متنوع الکتریکی و امثال آنها را مشاهده نمائیم تبلیغاتی را که در برنامه‌های تلویزیونی برای معرفی کالاهای مختلف صورت می‌گیرد ملاحظه کنیم. با توجه به عصرة وسیع فعالیت این رشته که زمینه‌های هنری، علمی، آموزشی و فرهنگی را شامل می‌شود، نقش ارتباطی تعیین کننده‌ای را ایفا می‌نماید. امروزه همة کشورها و ملتها به اهمیت بسزای این رشته از هنر و نقش مهمی که درجامعه ایفا می‌کند پی برده‌اند وبرای استفادة مطلوب از این وسیله در جهت توسعة و آموزشآنتلاش می‌کنند.

  در کشور ماهم چند سالی است که به اهمیتآنپی برده‌اند و نسبت به آموزش و تعلیمآنبه نسل جدید تلاش نموده‌اند، که خوشبختانه با استقبال اغلب دانشجویان علاقه مند به رشته هنرهای روبرو شده است.

  همانطور که  ذکر شد طراحی گرافیک شاخه‌های متعددی دارد که یکی ازمهمترین و بحث انگیزترین این شاخه‌ها طراحی نشانه یا آرم است. ما در اینجا به بحث مفصلی دربارة نشانه‌ها  می‌پردازیم .

  معرفی

  بررسی آرم و نشانه هاپایان نامه آرم و نشانه هاپیشگفتار مقدمه تاریخچه نشانه‌ها تعریف نشانه چند و چون یک نشانه الف ـ انواع نشانه‌ها ب ـ مشخصات فنی نشانه‌ها انواع نشانه از جنبة مفهومی گوناگونی نشانه‌ها سه شکل اصلی  ( مثلت، مربع، دایره ) مثلث مربع دایره انواع نشانه‌ها تعریف پیکتوگرامها یا تصاویر ساده تعریف نشانه‌های نوشتاری ـ لوگوتایپ (Logo type) نکات اصولی و فنی در طراحی نشانه نوشته 1 ـ ایجاد تعادل و توازن در نشانه نوشته 2 ـ تعادل بین فضای مثبت و منفی ( سیاه وسفید ) 3 ـ اهمیت دادن به فرم فضاهای منفی ایجاد شده در داخل و بین حروف 4 ـ استفاده از ضخامتهای مناسب برای حروف یک نشانه نوشته 5 ـ توازن و هماهنگی بین اندازه حروف در طراحی نشانه نوشته 6 ـ اهمیت ترکیب بندی در طراحی نشانه نوشته 7 ـ خاص نمودن نشانه نوشته 8 ـ ایجاد نظم و هماهنگی بین اجزاء نشانه نوشته 9 ـ اهمیت نقطه در نشانه نوشته‌های فارسی 10ـ استفاده از عناصر تصویری در طراحی نشانه نوشته 11ـ استفاده از نسبتهای استاندارد در طراحی نشانه نوشته 12 ـ زاویة دید تعریف نشانه‌های تصویری سابقه نشانه‌های تصویری نشانه‌های تصویری همچون زبان بصری فرم بندی نشانه‌ها با حروف الفبای انگلیسی حرف A حرف  B حرف C حرف D حرف E حرف F حرف G حرف H حرف I حرف K حرف L حرف M حرف N حرف O حرف P حرف Q حرف R حرف  S حرف T حرف U حرف V حرف W حرف X حرف Y حرف Z هزارویک رمز طراحی نشانه مراحل طراحی نشانه 1ـ تحقیق 2 ـ مخاطب کیست ؟ 3 ـ کجاوچگونه از نشانه استفاده خواهد شد ؟ 4 ـ میزان بودجة سفارش دهنده چقدر است ؟ 5 ـ آیا نشانه‌ای که طراحی کرده اید حداقل پنج تاده سال معتبر خواهد بود‌؟ نکات بررسی در تصمیم گیری روی یک نشانه 1 ـ مناسبت بامحتوای نشانه ‌ 2 ـ هماهنگی با رسانه‌ها 3 ـ وجه تمایز 4 ـ همگامی با زمان‌ 5 ـ ماندگاری در ذهن 6 ـ قابلیت جلب اعتماد 7 ـ بهره وری 8 ـ شاخص منطقه‌ای 9 ـ رنگ شاخص تکنیک‌های اجرای نشانه نشانه‌ها واحساسات رنگها ونشانه‌ها تغییر و اصلاح نشانه‌ها عوامل موفقیت نشانه نتیجه گیریفهرست منابع و مآخذپیشگفتار :هنر یکی از زیباترین شیوه‌های بیان اندیشه و احساس بشری است، که در گذر زمان اقوام گوناگون، آداب و رسوم و فرهنگ خود را توانسته‌اند به مدد آن به اقوام و نسلهای بعد از خود منتقل کنند و این هنرمندان خلاق هستند که والاترین اندیشه‌های انسانی را در قالب آثار هنری برای نسل‌های بعد به یادگار گذاشته‌اند و همواره هنرمندان از ابزار و شیوه‌های گوناگون در این راستا بهره جسته‌اند و هر هنری که پا به عرصة وجود گذاشت به تدریج در خدمت این هدف تعالی بخش درآمد.تعریف هنر هر چه باشد، ‌تردیدی نیست  که هنر به عنوان  ابزار و وسیله‌ای  برای ارتباط انسانها با یکدیگر و ارتباط انسان با جهان هستی مورد استفاده جوامع واقع شده است.امروزه هنر پرچمدار عصیان علیه طبیعت و عینیت است. پرچمدار کشف خود انسان و شکفتن و شکوفایی دادن به همة استعدادهای ماورایی و حتی ماوراء عقلی و منطقی انسان است. هنر امروز برخلاف هنر دیروز،  ماندن در تفنن نیست، بلکه ساختن نوع  بالاتری از انسان واز بشر است و انسان خالق و هنرمند، انسانی که از همه چیز می‌برد، در حالیکه می‌آفریند و با آفرینش هنریش می‌سراید، می‌نوازد، می‌تراشد، خود را بیان می‌کند. اما قبل از همه اینها، این نکته غیر قابل انکار است که چهره‌های بدیع جهان و  عالم طبیعی که بوسیله  شکل‌ها و نقش‌ها و رنگها وعلائم مشخص می‌شود بوسیله هنر شناخته و ثبت می‌گردد و در نتیجه لحظات  گذران حیات جهانی از فنا و زوال مصون می‌ماند و در ضمن بهترین وسیله مطمئن راهی است که ما را به سوی معرفت خیر و خوبی هدایت می‌کند.طبیعت خود هنرمند بزرگی است. این سخن گوته شاعر آلمانی است که طبیعت را منبع بزرگ الهام هنرمندان می‌داند وحتی به آنها توصیه می‌کند که برای آنکه اثر هنری خود را با معیارها و ارزشهای زیبایی پایه ریزی کنید، باید ابتدا طبیعت را مطالعه نمائید، زیرا که طبیعت، تمام فرمولها وقواعد هنر را به هنرمند دیکته می‌کند ؛ و برای انسان، نخستین  جلوه‌های  زیبایی را معرفی می‌نماید.گرچه زیبایی در طبیعت مراحل ومدارج دارد که  برخی برای انسان ظاهر و آشکارند و برخی دیگر در زیر نقابی پنهان هستند.  انسان نیز به صورت موجودی حاضر در طبیعت، زیبایی خود را سریع تر معرفی می‌کند و چون نیکوترین و کاملترین مخلوق است، ‌چنانکه خالق یگانه          می‌فرماید : « فتبارک الله احسن الخالقین »، در طول تاریخ بشری، مورد توجه دانشمندان و متفکرین و هنرمندان بوده است. برخی با بوجود آوردن آثار هنری به تحسین انسان پرداخته، گاهی تا مرحله  افراط نیز پیش رفته‌اند.هنر یعنی مجرد شدن و تجرد را احساس کردن، یعنیآنروح مطلق ناخودآگاه در انسان به خودآگاهی رسیدن، یعنی خدا را شناختن.مقدمه معادلی که برای واژه گرافیک انتخاب شده است « ارتباط تصویری ) می‌باشد.گرافیک عبارت پیچیده وظریفی است که نمی توان  آنرا در چند کلمه  یا حتی چند جمله بیان نمود « واضح، زیبا، تصویر نما و مجسم » سازنده تعابری هستند که به لغت گرافیک اطلاق می‌شود. واژه گرافیک از واژه یونانی graphein گرفته شده که به معنای حک کردن و کشیدن  تصویر و نوشته است.در گذشته گرافیک بهآنقسمت از طراحی و نقاشی سیاه و سفید گفته می‌شد که به وسیله فن چاپ دستی و یا ماشینی تکثیر می‌شد. اما امروزه این واژه‌ها عمدتاً به تکنیکهای تکثیر و نسخه برداری و از جمله به بعضی از شیوه‌های چاپ که در کنار رسم نقاشی، مجسمه سازی، حکاکی برروی چوب و …، شاخه مستقلی از هنر را تشکیل می‌دهد، اطلاق می‌شود. در ارتباطات تصویری ( گرافیک ) شیوة انتقال و ارائة اطلاعات به صورت تصویری است. خطوط و منحنی‌ها، الگوها و شکلها همگی می‌توانند بیانگر مفهوم خاصی باشد که هر بیننده‌ای بتواند آن را درک کند.رشتة ارتباط تصویری از رشته‌های تازه‌ای است که با استفاده از امکانات و وسایل فنی جدید واز طریق ارائة تصویر ارتباطی را که از راه کلام و یا از طریق سایر هنرها امکان پذیر  نیست، برقرار می‌سازد.هنر ارتباطات تصویری ( گرافیک ) گسترة وسیعی از هنرهای تجسمی را در برمی گیرد وبا امکانات مختلف خود در زمینه‌های آموزشی، علمی، فرهنگی. ‌سیاسی، اقتصادی و خبری کاربرد دارد و از طریق مختلف مانند، طراحی پوستر، طراحی آرم ونشانه، صفحه آرایی، طراحی نوشته و خطاطی، طراحی متحرک، طراحی روی جلد مجله و بروشور، طراحی گرافیک شهری، طراحی اشیاء کاربردی، طراحی گرافیک علمی برای رشته‌های علوم، طراحی دکور و نمایشگاه، طراحی صحنه و غیره بصورت یک وسیلة ارتباطی مهم و حساس نقش اساسی خود را ایفا می‌نماید و علاوه بر نقش کاربردی می‌تواند باعث بالا بردن سطح دانش و فرهنگ و هنر جامعه نیز گردد. از این رو در مسیر خودکفایی فرهنگی، از وسایل مهم آموزش محسوب  میگردد.پیشرفتهای تکنولوژی که روز بهروز کامل تر می‌شود اهمیت تصویر را بیش از گذشته جلوه گر می‌سازد. امروزه تصویر بیش از کلام  حامل پیام وبیان معانی خاص است و مخاطبانآنهمة مردم هستند. بچه‌ها، مردم کوچه و بازار، آدمهای بی سواد، تحصیل کرده‌ها، همه و همه به نوعی با این هنر در ارتباط هستند. هنر ارتباطات تصویری از طریق امکانات متنوعی که در دنیا ایجاد گردیده وسعت فراوانی یافته است. به عبارت دیگر هنر ارتباطات تصویری از جمله هنرهایی است که با پیشرفت و توسعة تکنولوژی همگام و همراه است. از طریق این هنر  امر پیام رسانی وایجاد سلیقه هنری و انتقال مفاهیم بسیار مؤثر تر ومفید تر واقع می‌شود.ارتباط تصویری به علت نقش مؤثری که در  تبلیغات دارد و میتواند از کاهی کوهی بسازد، توجه کلیة تولید کنندگان  کالاهای مختلف را به خود جلب نموده است. ضرورت برنامه ریزی گرافیک زمانی روشن می‌شود که نگاهی به درو دیوار شهرها و برنامه‌های تلویزیونی و وسایل تبلیغاتی بیفکنیم و پوسترها  و پلاکاردهای متنوع الکتریکی و امثال آنها را مشاهده نمائیم تبلیغاتی را که در برنامه‌های تلویزیونی برای معرفی کالاهای مختلف صورت می‌گیرد ملاحظه کنیم. با توجه به عصرة وسیع فعالیت این رشته که زمینه‌های هنری، علمی، آموزشی و فرهنگی را شامل می‌شود، نقش ارتباطی تعیین کننده‌ای را ایفا می‌نماید. امروزه همة کشورها و ملتها به اهمیت بسزای این رشته از هنر و نقش مهمی که درجامعه ایفا می‌کند پی برده‌اند وبرای استفادة مطلوب از این وسیله در جهت توسعة و آموزشآنتلاش می‌کنند.در کشور ماهم چند سالی است که به اهمیتآنپی برده‌اند و نسبت به آموزش و تعلیمآنبه نسل جدید تلاش نموده‌اند، که خوشبختانه با استقبال اغلب دانشجویان علاقه مند به رشته هنرهای روبرو شده است.همانطور که  ذکر شد طراحی گرافیک شاخه‌های متعددی دارد که یکی ازمهمترین و بحث انگیزترین این شاخه‌ها طراحی نشانه یا آرم است. ما در اینجا به بحث مفصلی دربارة نشانه‌ها  می‌پردازیم .

  ویدیوی این محصول

  

  سوالات شما در مورد این محصول

  سوالتان را ارسال کنید

   
   
   
   
   
  Copyright © 2015 unicloob.com. All rights reserved.
  تمامی حقوق سایت محفوظ و مربوط به فروشگاه مارکت کلوب می باشد.
  انجام پروژه,پايان نامه,سمينار,پروپوزال